Dziś pod pojęciem „nowoczesne okna” kryje się znacznie więcej niż tylko duże formaty przeszkleń czy doskonałe parametry izolacyjności cieplej. Najnowszej generacji stolarkę okienną charakteryzują starannie przemyślane rozwiązania konstrukcyjne oraz inteligentne funkcje, dzięki którym można ją łatwo połączyć z systemami sterowania budynkiem.
Już od kilku lat systematycznie zwiększa się powierzchnia przeszkleń na elewacjach. Duże okna i drzwi o wąskich ramach cieszą się niezwykle dużą popularnością, gdyż pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrz i tworzenie imponującego złudzenia przenikania się wnętrza z otoczeniem. Bardzo ważne stało się również zapewnienie jak największej wygody użytkowania takiej wielkoformatowej stolarki. Powinna ona nie tylko zapewniać optymalny komfort cieplny, lecz także łatwość i bezpieczeństwo obsługi wielkoformatowych skrzydeł. Wszystkie te warunki spełniają nowoczesne okna i drzwi przesuwne Schüco, których wąskie ramy mogą być nawet zabudowane w ścianach, stropie i posadzce. W ten sposób powstaje maksymalnie transparentna przegroda, której jedynym widocznym elementem jest minimalna, pionowa rama skrzydła. Rozwiązania bez barier zapewniają przy tym maksymalną dostępność dzięki zerowym progom oraz rozwiązaniom automatyki, które pozwalają na otwieranie okien i drzwi m.in. za pomocą smartfonu. W takie nowoczesne, ukryte napędy elektryczne może być wyposażona już nie tylko aluminiowa stolarka okienna i tarasowa, lecz także nowej generacji systemy przesuwne z PVC-U.
Niegraniczony widok i czysty komfort użytkowania
Okna i drzwi aluminiowe pozwoliły zrewolucjonizować architekturę budynków mieszkalnych, gdyż umożliwiają projektowanie imponująco dużych przeszkleń o niezwykle lekkim wyglądzie. Doskonałym przykładem mogą być panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD z ekstremalnie wąskimi ramami. Łączna szerokość ościeżnicy i skrzydła wynosi jedynie 55 mm, w związku z czym zdecydowanie zwiększa się proporcja powierzchni przeszklonej. Jeszcze lepsze efekty zapewnia panoramiczny system przesuwny Schüco Panorama Design AS PD 75.HI, którego zewnętrzna rama i próg zostały całkowicie ukryte w przegrodach budynku. Jednym widocznym elementem takiej „całoszklanej” przegrody są minimalne pionowe profile. Skrzydła o maksymalnej szerokości do 3500 mm i wysokości do 3500 mm tworzą płynne przejścia między wnętrzem a otoczeniem. Efektowne, panoramiczne widoki zapewniają także nowoczesne konstrukcje z PVC-U, jak np. drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide Panorama, a teraz także unikatowe, tworzywowo-aluminiowe okna Symbiotic. Wewnętrzną część hybrydowej stolarki wykonano z PVC-U, a zewnętrzną – z aluminium. Stabilna konstrukcja umożliwia projektowanie wielkoformatowych okien, a nawet całych pasm okiennych o modernistycznym wyglądzie. Nowoczesna stolarka oferuje jednak nie tylko niepowtarzalne wzornictwo, lecz także przyszłościowe funkcje.
Automatyzacja drogą do efektywności
Dziś kluczowym aspektem w obszarze projektowania budynków staje się wysoka efektywność energetyczna, którą można osiągnąć między innymi dzięki odpowiednio dobranej stolarce. Okna i drzwi przesuwne o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej nie tylko zapewniają optymalny komfort, lecz także stanowią długofalowe zabezpieczenie przed wysokimi kosztami energii. Nowoczesne systemy okienne z aluminium i z PVC-U spełniają najwyższe wymagania w tym zakresie, dlatego mogą być stosowane w domach wysoko energooszczędnych, a nawet pasywnych. Na przykład okna blokowe Schüco AWS BS 90.SI+ optimized z ukrytym skrzydłem posiadają współczynnik przenikania ciepła dla samej ramy Uf=0,93 W/m2K. Ich ciekawym wariantem są okna serii AWS WoodDesign z wykończeniem z naturalnego drewna od wewnątrz. Innowacją na skalę rynku jest także panoramiczny system przesuwny Schüco AS AL 75 PD z opatentowaną technologią pneumatycznych uszczelnień firmy air-lux, który zapewnia najwyższą szczelność w klasie E1500 i doskonałą izolacyjność cieplną Uw≥0,83 W/m2K. Bezprogowe, wielkoformatowe drzwi przesuwne, których skrzydła mogą osiągać wysokość nawet do 6 metrów i szerokość do 8 metrów, powiększają wizualnie przestrzeń oraz płynnie łączą wnętrze z otoczeniem. Kolejnym ważnym aspektem jest automatyzacja stolarki oraz jej integracja z systemami typu Smart Home. Inteligentna automatyka wraz z czujnikami nie tylko zwiększa komfort obsługi coraz cięższych skrzydeł, dzięki np. opcji sterowania głosowego, lecz także oferuje zaawansowane funkcje oszczędzania energii, jak np. automatyczne zamykanie okien w momencie spadku temperatury na zewnątrz. Ten przyszłościowy kierunek będzie nadal rozwijany w kolejnych latach.
Całkowicie ukryty napęd elektryczny można obecnie spotkać nie tylko w aluminiowych oknach i drzwiach przesuwnych, lecz także w systemie przesuwnym LivIngSlide z PVC-U. Nowoczesną stolarką można sterować za pośrednictwem przycisku na ramie czy panelu naściennego, co jest bardzo komfortowe i nie wymaga żadnego wysiłku.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl
Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów okiennych, drzwiowych oraz fasadowych. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 6330 osób zatrudnionych na całym świecie. Oprócz innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych, firma specjalizująca się w technologii powłok budynków oferuje profesjonalne doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji i projektu aż po wykonawstwo i montaż. Z Schüco współpracuje 10000 producentów, 30000 biur architektonicznych oraz deweloperów i inwestorów na całym świecie. Założona w 1951 roku firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2021 roku obrót w wysokości 1,995 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/okna-przyszlosci-wiecej-niz-doskonaly-widok